Recenze Ondřeje Horáka na novinku značky ANDRO - Rasanter C48!
Andro Rasanter C48, kontratopspinová mašina?
"Po delší odmlce, kdy jsem zůstal v herním stereotypu svého zaběhlého setupu, se ke mně dostala možnost ozkoušet nový potah. Nový Rasanter. Takže možnost, které se jen stěží říká ne…
Rasanter C48 přináší do hry nové písmeno v označování nejvyšší řady potahů značky Andro. Po zaběhlých V a R se tak poprvé potkáváme s C, které zkracuje slovo Counterspin. Potah navazuje přímo na řadu inovovaných potahů R48 a R53, takže je k dostání s houbami EnergyCell stejných tvrdostí. Prohlášení značky slibují delší kontakt s míčem, vysokou konzistenci a čitelnost v úderech, které přicházejí od soupeře se spinem. Dá se také dočíst, že tento první potah navrhnutý přímo na kontraspin má v sobě zabudovaný jakýsi tlumič, brzdu, která dodá na jistotě.
Hlavní změnou, která je patrná hned po vybalení potahu je topsheet, který je navíc poprvé u této řady překryt fólií, která celkem pevně na potahu drží. Váha černého čtverce s houbou 2,0 je 70 gramů, což je trochu více než u R potahů. Potah jsem nalepil na své záložní prkno Timber 5 OFF. Po ostřižení a odlepení oné fólie mě čekalo celkem překvapení. Při první popinkání jsem pustil míček, ten se líně dvakrát odrazil a zůstal ležet na potahu. Na klasické R47 na druhé straně neposedně hopsá dlouhé chvíle. Při šikmém hození míčku na pálku a následném odrazu roztočeného míčku se při ostrém naklopení pálky ozývá vysoké zahvízdnutí. Potah je označený jako Tensor, ale chová se spíš jako hybrid? Lepivost horní gumy není tak silná, aby se asi dal označit 100% jako hybridní potah, ale z celé škály potahů andro, které jsem vyzkoušel k tomu má rozhodně nejblíže. Lepivost není dost velká, abyste kontaktem výrazněji zvedli míček ze stolu, ale zároveň je tahle adhese dost silná, že utlumí hopsavost houby.
Při prvních míčích jsem cítil celkem nejistotu, protože potah se chová výrazněji jinak, než když jsem přecházel z R47 na R48. Po počátečním oťukání a seznámení tedy do hry. Při obyčejném pinkání potah působí oproti ESN potahům celkem líně, ale při větším švihu a „zapojení potenciálu“ houby míček letí dostatečně. Právě odsud zřejmě pochází ta anoncovaná hlavní síla potahu – míče, které přichází s dostatečnou energií se snadno proklepnou více do potahu a dostanou od spodní houby „extra kick“, který pomůže kontratopspiny doručit zpět s dostatečnou razancí, zatímco horní adhesivní vrstva pomůže eliminovat přicházející spin a míč můžete (nebo spíše měli byste) hrát naplno. Proklamovaná snadnost kontrů, které hrajete agresivně, tedy potvrzena. Letová křivka je relativně plochá a dlouhá, což je při kontrech krásně čitelné, ale při prvním topspinu do chopu se mi z počátku stávalo, že jsem v automatickém záběru posílal míče kus za stůl. V tomhle případě jde čistě o zvyk a preferenci. Na vlastnosti potahu si po přechodu z klasického Tensoru chce trochu zvyknout. Pro objevení jeho skutečné síly mu člověk musí věnovat více než jeden dva tréninky.
Celkově je za mě C48 zajímavým počinem, který vnáší do rodiny Rasanter více rozmanitosti, než tomu bylo doposud, a v podstatě doplňuje spektrum potahů orientovaných na spin či rychlost, kde ty nuance byly spíše drobnější. Myslím si, že u potahu koncipovaného na kontraspin by člověk očekával jako cílovku hráče vyššího skillu a soutěží, kde takové přestřelky vidíme spíše. Zároveň mi přijde, že si svojí čitelností, dobrou schopností generovat spin (například na podání je super), ale i ho částečně absorbovat (například na bloku), může najít zastánce v celém spektru hráčů.
A bude sedět právě Vám? Zkušenost je v tomhle směru opravdu nepřenositelná, tak využijte mezisezonní pauzu a rozšiřte si obzor tímhle zajímavým přírůstkem mezi Rasantery."
Moc děkujeme Ondřejovi za parádní a velmi kvalitně zpracovanou recenzi.