Nově: 10% sleva na cokoliv ze sekce Vánoce 2024 (najdete na horní liště)

Recenze od Ondřeje Horáka - tentokrát na námi sestavenou pálku XIOM Offensive S s potahy Jekyll & Hyde V47.5!

V dnešní recenzi zabrousíme do britské viktoriánské literatury. A dojde asi i na stolní tenis…

XIOM před nějakou dobou spustil novou řadu potahů (vedle dlouhodobě zaběhlých řad Vega a Omega) s trochu tajemným názvem Jekyll & Hyde. A tady se dostáváme do toho literárního okénka, protože jde o nezpochybnitelný odkaz na literární dílo Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda z pera skotského spisovatele R. L. Stevensona. Příběh muže, který svádí souboj mezi dvěma póly svého rozpolceného já, kultivovaného doktora Jekylla a bestiálního pana Hyda. A co ten pinec?

xiom_1

Potahy s tímto označením, o kterém si každý můžeme myslet své, se ve verzi V47,5 a V52,5 dostaly na pulty už v druhé polovině roku 2022 a postupem času se objevily i další verze (některé zřejmě nejsou určené pro evropský trh) s označeními X, Z a H. Bavíme se tedy o celé řadě potahů, jejíž písmenné označení by mělo vypovídat o gumě horního topsheetu, číslo za ním vypovídá o tvrdosti klasicky černé houby. Označené technologie vzniku potahu Cycloid, Dynamic Friction, Tensor dávají vědět, že jde o navázání na dlouhodobý vývoj této korejské značky.

Co se týče jednotlivých písmen, podle Xiom webu je možné je dekódovat jako:

V – zaměření na spin s podporou přenosu energie (spin dragging)
X – zaměření na silný přenos energie, katapult (sling – prak)
Z – hybridní technologie vytvořená pro nejvyšší level hráčů (národní tým)
H – hybridní technologie vytvořená pro masovější produkci

My se v dnešním povídání zaměříme na J&H V47,5 se sílou houby 2,1 (variantou k dispozici je pak ještě verze max) v obou barevných provedeních (černá, červená) nalepený na standardním celodřevě Xiom Offensive S, a to lepidlem andro Free Glue. Váha celkového komba činí příjemných 187 g.

xiom_4

Guma potahu je na první pohled i dotek velice přilnavá, nikoliv však „lepivá“. Bavíme se tedy o potahu evropského typu. Adhese se mi zdá dost vysoká, protože při snaze o očištění na ní neustále zůstávají drobná vlákna látky a prachu. Pocitově při zmáčknutí prstem působí horní guma (a geometrie jejích vroubků) tužším dojmem, při dalším porovnávání podobně jako například Rasanter R47, lehce tužší než třeba Vega X. Ale pryč od pocitů a pojďme do hry.

První pocity jsou takové, že si potah s univerzálním (jasně, ofensivním, ale v dnešním spektru kompozitů nejde o žádný extrém) celodřevem moc pěkně rozumí. Zpětná vazba přenesená do ruky je jasná, dobře cítím, kdy hraje hlavně horní guma a houba a kdy procvakávám až na dřevo a probouzím tak plný potenciál potahu/kompletu. To samozřejmě člověk pozná i podle zvukového efektu, který je zde při silovém záběru takový trošku zvláštně cvakavě-mlaskavý. Celkový pocit tvrdosti potahu je vždycky dost osobní záležitost, ovlivní ho právě i prkno, na kterém se potah nachází, a přestože je tenhle pocit neměřitelný, je (alespoň pro mě) podstatnější než deklarovaná tvrdost houby. V tomto případě mi celkový pocit přijde skutečně medium hard. Víceméně to, co bych od potahu s houbou 47 ° očekával.

Spin generovaný potahem je fajn, první spin do čopu, myšleno topspin, se dostatečně chytne a letí středně vysokým obloučkem na druhou stranu stolu. U potahu jsem necítil tak výrazné zakousnutí jako třeba u R47, ale spin v míčku byl. Takže se to týká spíše pocitu a kontroly nad tím, co jsem přesně zahrál. Lehce hůře jsem na pálce právě cítil, když jsem do spinu moc netlačil a chtěl jsem jen tak technicky nechat zabrat samotnou gumu. Jakmile se však člověk dostává do výměny a také příchozí míček má více energie, potah při větším záběru svou křivku dost výrazně zplošťuje. Do kontru je nutné s tím počítat, ale hru kontrů (ať už kontratopspinů nebo placatějších drivů) považuju za jednu ze silnějších stránek potahu. Rotace v podání v pořádku, asi nic, co extrémně pomůže, ale guma má dobrý grip, umírněný katapult, takže i toto funguje. Veliké pozitivum potahu je nižší citlivost na příchozí rotaci neboli „žravost“. Díky tomu jsem i hru na krátko a pinkání na první dobrou cítil jako hodně silnou stránku. Jak už jsem zmínil, katapult efekt mi zde přijde trochu potlačený (jako ten v tomto směru živější deklaruje i výrobce X47,5). V porovnání třeba s Vegou X je potah klidnější a ovladatelnější i ve chvílích, kdy člověk nezahraje zrovna svůj životní úder. To bude asi ta hodnější stránka doktora Jekylla. Zrůdu v podobě Hyda pak už člověk musí probudit svými vlastními impulzy. Celkem překvapivě mi potah fungoval moc dobře na BH straně, kde se mi ještě více než na FH potvrdilo to, že čím člověk hraje aktivněji (aktivní kontr do soupeřova tlaku místo bloku, který bych volil třeba v zápasových situacích), tím víc potah spokojeně klape a míček padá, kam si uživatel představuje.

Celkově za mě tedy Jekyll & Hyde V47,5, a pro mě osobně vlastně celkem nepřekvapivě, je povedená věc, která může najít uplatnění a oblibu v širokém hráčském spektru. Vyšší verze jiných typů s houbami 50 ° a 52,5 ° budou předpokládám hráčsky náročnější a budou zase o něco méně odpouštět. Takže je dobré o nich vědět a své schopnosti a preference pak už zvážit sám. Faktor, který je asi také dobré zmínit, je cena. Ta se pohybuje pod tisíc korun, což mi přijde v dnešní době uživatelsky přijatelné.  

xiom_3

A závěrem – není kompletka, jako kompletka. Na test jsem potahy obdržel právě již zkompletované s celodřevem Xiom Offensive S, se kterým fungují opravdu skvěle. Celkově bych tuhle pálku nedoporučil do úplného začátku, tam se dají najít levnější varianty, které poslouží svému účelu asi i lépe. Ale jako jednoduchá možnost na upgrade pro středně pokročilého až závodně hrajícího hráče vyšší úrovně je to skvělá varianta, jak za skvělou cenu dostat prvotřídní materiál co se týče funkčnosti i zpracování. 

Ondrovi jako vždy za spolupráci moc děkujeme a už teď se na ní těšíme.

Pálku si lze zakoupit u nás přes e-shop i na naší modřanské prodejně.

xiom_6