Recenze od Ondřeje Horáka na pálku andro Treiber CO ALL/S s potahy Rasanter R a C!
Čas si tak opět klidně plynul, sezóna se posunula do další fáze, a protože vývoj nových stolně-tenisových produktů nezahálí, tak se naskytla příležitost něco zkusit a napsat o tom. Tak se mi do ruky dostalo (a za to si obrovské díky zaslouží Sportspinu a také samotné značce andro) kombo sestavené z novinek. Z novinek, které jsou v nabídce celkem krátkou chvíli, ale vlastně jsem kolem nich nezaznamenal žádné velké haló, přestože se na první pohled jedná o produkty, které by mohly svou cestu najít k běžnému masovému uživateli, tedy člověku, který to pinká párkrát do týdne, dělá to z lásky a třeba se snaží své schopnosti porovnávat v ne zrovna vrcholových soutěžích.
Prkno andro Treiber CO ALL/S Celkem to letí a živě si vzpomínám, když jsem před více než pěti lety psal své povídání ke Treiberu FI a celkovému zúžení a zpřehlednění nabídky prken andro. Ta se od té doby přirozeně trochu rozrostla, ale víceméně drží svou ustálenou strukturu. Nejnovější přírůstek se tak týká série Treiber, tedy stolně-tenisových dřev, která mají ve své kompozici nějaký syntetický materiál. Nový kousek Treiber CO ALL/S navíc rozšiřuje rychlostní spektrum této série a je prvním allround (přesněji tedy ALL+) kouskem, který využívá karbon ve vnější konstrukci (CO – carbon outside). Celkem dvě vrstvy syntetických vláken (klasický karbon) posilují celkem tradičně dalších pět dřevěných vrstev. Na povrchu je limba, tedy trochu měkčí dřevo dodávající především cit. Trochu netradiční mi v kompozici přijde struktura středu prkna, které nemá jednu hlavní nejširší dýhu, ale tři podobně široké dýhy (stejného, pórovitého dřeva awan, které je výrazně tužší), jak to známe spíše ve struktuře sedmivrstvých celodřev. Zpracování řady Treiber bylo vždy super, ani tento kousek není výjimkou.
V číslech:
- váha mého kousku je na spodní hranici katalogového rozsahu, 83 g;
- hlava standardní velikosti 157x150 mm; tloušťka dřeva 5,9 mm.
Ve hře se prkno chová dle katalogového zařazení, tedy ALL+. Pocit je díky syntetickému vláknu tužší, myšleno tužší na svou kategorii, není to žádná ostrá žiletka. Vibrace celkově minimální. Pocitově na mě jako uživatele spíše dřev kategorie OFF prkno působí velice variabilně. Při bloku dokáže celkem dost absorbovat energii a zpomalit, což do ruky dává signál takového dutějšího pocitu. Ale naopak, když chcete přidat, ať už jde o aktivní blok nebo kontr, prkno svůj pocit zostří (možná zapojením karbonu) a odezva je trochu odlišná, ale stejně dobře čitelná.
Právě pro svou variabilitu a umírněnou rychlost si myslím, že jde o hodně zajímavé prkno pro hráče, kteří chtějí rozvíjet svou techniku. Prkno člověka podrží v pasivnějších úderech, kde si není úplně jistý, odpustí i nějakou chybku, ale při správném postavení a technickém provedení úderu není o důraz nouze. Navíc hráč nemusí „brzdit“ ruku a skutečně rozvíjí svůj technický potenciál.
Potah andro Rasanter C45 Řada Rasanter C přišla s novým typem potahu, který se svými vlastnostmi nejvíce blíží označení hybrid. Tedy klasická evropská houba a na ní topsheet, který je hodně přilnavý a vlastně trochu „hopsavost“ redukuje. Této novoty v řadě Rasanter si člověk všimne už jen při otevření obalu, protože potah má na sobě přilnutou krycí fólii. Topsheet není vyloženě lepivý, že by zvedl míček ze stolu, ale přilnavost je obrovská (a to platí pro veškerý prach, který potah hned chytí, tak i pro krycí fólii, kterou na potah dávám před uložením do pouzdra). Zvláštnost řady je také konstrukce puntíků, která disponuje tlumičem příchozí energie.
Testován černý čtverec o síle houby 2,0. Váha čtverce 69 g. Ve hře se C45 choval celkem podle předpokladů. Potah střední rychlosti a díky svému, označujme to hybridnímu konceptu, vyžaduje spíše aktivní přístup hráče - pak vynikne jeho potenciál. U aktivních úderů – topspin, powerspin je potah naprosto předvídatelný, jeho oblouček je střední až vyšší a trajektorii krásně drží. Některé potahy mají sklon svůj oblouček při větším záběru výrazněji zplošťovat, a to jsem u C45 příliš nezaznamenal a hodně mě to bavilo.
Na bloku je chování C45 jisté, ale není to jeho hlavní devíza. I v tomto úderu je skutečně cítit to, co andro označuje jako tlumič/damper. To se může hodit při takovém tom posledním „zatažení za záchranou brzdu“, kdy už jen po míčku sáhnete a nikdo, včetně vás, nečeká, že to ještě skončí na stole. Pro klasický blok koncept hybridního potahu prostě úplně ideální není. Pokud blok není hodně aktivní, tak míček zpomalí a vlastně i samotnému soupeři dává čas na přípravu na další kvalitnější úder.
Hra na krátko a příjem nad stolem je super, přesně jak by člověk u potahu tohoto typu čekal. Trochu jsem měl pocit, že do míčku nedostávám tolik čopu, ale stejně tak jako pro první topspin to chce zřejmě drobnou úpravu techniky. Potah míček déle podrží a je třeba rotaci více pomoci zápěstím. To mi přišlo, že platí v obou směrech (horní v prvním topspinu, spodní v čopu).
Potahy řady Rasanter C mi přijdou, pokud bych hleděl na své schopnosti a dovednosti, ideální volbou pro FH stranu pálky. Ve forhendu má člověk větší páku, možnost delšího švihu a prudšího úderu. A právě v tom řada C vyniká. To samozřejmě neznamená, že někdo jeho potenciál nemůže využít i na bekhendové straně, pokud ji má silnou. Třeba s tím tlumičem/damperem se dá velice zajímavě pracovat v celém spektru úderů. Obecně vzato mi přijde, a je možné ten trend sledovat i v rámci materiálového výběru profesionálů, že potahy s hybridním konceptem celkovou rychlost komba trochu umírňují a hráč se nemusí bát jejich kombinace s rychlejším prknem.
Potah andro Rasanter R45 Tuto verzi jsem si vyprošoval už při uvedení R53 a R48. I zde se nachází houba s technologií Energy Cell, tedy většími póry. U R45 mají bubliny houby navíc velice tenké stěny (i toto určuje výslednou tvrdost houby). Topsheet vypadá podobně jako u výše zmíněných variant, je trochu lesklý a má velice dobrý grip. Krycí fólie k němu také přilne, nedrží jí však takovou silou jako C45.
Testován červený čtverec o síle houby 2,0. Váha celého čtverce 66 gramů. Potah se na ALL+ prkně choval celkem klidně. Celková rychlost a podpora ve formě katapultu je u klasického Rasanteru typu R výraznější (oproti C). Pocitově míček na pálce nepodrží tak dlouho, ale o to rychleji umí být zpět u soupeře. Oblouček je nižší (oproti jiným 45° potahům, se kterými mám delší zkušenost jako např. Hexer Grip nebo Aurus Select, ale i C45) a při větším zabrání se zplošťuje, takže i zde je možné se při správném postavení a timingu do kontru hezky opřít.
Přijde mi to jako doplnění řady (i s těmi koncepčně staršími Rasantery). Potahy s houbou 45 ° mě osobně často přijdou jako ideální kompromis mezi důrazem středně tvrdých (47° nebo 48°) a kontrolou s podporou středně měkkých (42°). R45 je podle mě takový pracant a všeuměl, který snad nemůže nikoho (myšleno v širokém spektru hobby úrovně) vyloženě urazit. Určitě vyžaduje ovládat techniku a hodí se spíše pro aktivní hru (třeba i začínající blokem a končící převzetím aktivity). Svou preferenci navíc každý hráč doladí sílou houby, která celkové vlastnosti ovlivní, potažmo svou preferencí použitého prkna. Zde mi přijde, že R45 jakožto klasický ESN potah rychlost a výbušnost celého komba (stále v rámci rozumných mezí) spíše podporuje.
Celkové porovnání potahů R45 a C45
- Rychlost: C45 < R45
- Otvírací spin: C45 < R45 (dáno technikou a mým silným návykem na klasické ESN potahy)
- Kontraspin: C45 > R45
- Blok: C45 < R45
- Kontrola v nátlaku: C45 < R45
- Kontrola pod tlakem: C45 = R45 (netroufám si jeden potah vyzdvihnout, záleží hodně na situaci)
- Výška oblouku: C45 > R45
- Pink: C45 > R45
- Čop: C45 < R45 (podobně jako u otvíracího spinu, chce to zvyk a techniku)
Vraťme se ještě pár slovy k prknu Treiber CO ALL/S. Pro koho tedy je? Je hodně odvážné u nějakého materiálu tvrdit, že je pro každého, ale zrovna tohle prkno je velkým univerzálem. Dovolil bych si tedy říct, že každý, kdo chce vyzkoušet/hrát s kompozitním prknem bez přehnané rychlosti a při zachování kontroly, zde má tip na jednoho z kandidátů, kterých na trhu není mnoho. Nehraji s materiálem, ale troufnu si tvrdit, že další širokospektrálnost prkna bude v možnostech, jakými potahy ho člověk „doladí“ dle svého gusta. Myslím si, že i s puntíky by si rozumět mohlo. Takže na otázku, zda je zajímavé i pro Vás nechám přímo na každém..
Materiál je do konce března 2024 zlevněn o 20% oproti běžné ceně.